W dniach 17-19 listopada 2011 odbył się kolejny wyjazd szkoleniowy SPENT-u do Warszawy. Mieliśmy dwa główne punkty programu: wspólną sesję wykładową w zaprzyjaźnionym Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz zwiedzanie laboratoriów Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie dr. inż. Piotrowi Firkowi i prof. Janowi Szmidtowi z IMiO PW oraz mjr. dr. inż. Jackowi Wojtasowi i prof. Zbigniewowi Bieleckiemu z IO WAT oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację naszej wizyty. Zapraszamy do lektury relacji naszych studentów:
oraz do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w SPENT-owej galerii!
Relacja Piotra Słupskiego (IV rok, WEMiF)
Część Seminaryjna
W ramach wyjazdu naukowo-dydaktycznego zaplanowano bogatą część naukową. Cały wyjazd rozpoczęliśmy seminarium w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Dzięki uprzejmości gospodarzy, student naszego Wydziału, Krystian Cecot, rozpoczął sesję seminaryjną wykładem pt. “Mikroprocesorowy układ do pomiaru impedancji w oparciu o AD5933”. Następnie usłyszeliśmy o badaniach nad nowoczesnymi tlenkami bramkowymi tranzystorów MOSFET w prezentacji pt. “Wytwarzanie i charakteryzacja cienkich warstw tlenku hafnu do zastosowania w technologii MOSFET węglika krzemu”, którą poprowadził mgr inż. Andrzej Taube. Wyniki jego badań pozwoliły nam zapoznać się z nowoczesnymi materiałami i metodami ich obróbki. Pan mgr inż. Andrzej Taube zaprezentował również oprzyrządowanie laboratorium, w którym prowadził badania, oraz różne metodologie badań stosowane przy tego typu nowoczesnych materiałach.
Po węgliku krzemu nadszedł czas na nowoczesne materiały optoelektroniczne, które zaprezentowała studentka WEMiF, Pani inż. Magdalena Moczała w prezentacji pt. “Badania wielozłączowych ogniw słonecznych za pomocą skaningowej mikroskopii sił atomowych z sondą Kelvina”. Wystąpienie przybliżyło zgromadzonym zagadnienia związane z fotowoltaiką, metodami ekstracji energii elektrycznej ze światła jak i pozwoliło poznać ogniwa słoneczne o wysokiej sprawności.
Z fotowoltaiki przenieśliśmy się w dziedzinę wysokich częstotliwości w prezentacji pana mgr inż. Piotra Cabana pt. “Epitaksja azotku galu na węgliku krzemu – tranzystorowe zastosowania HEMT”. Dowiedzieliśmy się na temat metod osadzania azotku galu, problemach związanych z pożądaną orientacją krystalograficzną oraz dwóch popularnych układach, w których GaN krystalizuje.Po zakończonej prezentacji wysokie technologie ustąpiły miejsca skaczącym nanorobotom w prezentacji SPENT-owicza Piotra Słupskiego pt. “To niewielki krok w nanoskali…, czyli o bezwładnościowym nanorobocie”. Usłyszeliśmy m.in. o metodach sterowania niewielkimi pojazdami z wykorzystaniem napędu bezwładnościowego, jak również o prawdopodobnych zastosowaniach tego typu przyrządów.
Na zakończenie pierwszej części seminaryjnej w IMiO poznaliśmy modny ostatnio grafen od środka, w prezentacji p. mgr inż. Tymoteusza Ciuka pt. “Grafen – fizyka i zastosowanie”. Dowiedzieliśmy się wiele na temat problemów związanych z realizacją tranzystorów w tym materiale, powodów, dla których materiał ten jest tak intensywnie badany, oraz jaka przyszłość czeka na elektronikę grafenową. Tak zakończył się pierwszy dzień wyjazdu.
Nazajutrz odwiedziliśmy Wojskową Akademię Techniczną, najpierw wizytując laboratoria Akredytowanego Laboratorium Badawczego. Powitał nas Pan mjr dr inż. Jacek Wojtas wraz z doktorantkami, Panią mgr inż. Beatą Rutecką oraz Panią mgr inż. Magdaleną Gutkowską. Następnie odwiedziliśmy laboratoria zakładów – wśród wielu zagadnień szczególnie ciekawe okazały się lidary, urządzenia zdalnie sterowane, metody obrazowania oraz systemy komunikacji laserowej. Wizytację zaczęliśmy od Akredytowanego Laboratorium Badawczego. Laboratorium specjalizuje się w badaniu przyrządów optoelektronicznych do zastosowań wojskowych, zgodnie z uzyskaną akredytacją. Kontynuowaliśmy podróż przez Zakładu Technologii Optoelektronicznych, którym kieruje płk dr inż. Marek Zygmunt. Zobaczyliśmy też zakres badań Zespółu Laserowej Teledetekcji. Następnie obejrzeliśmy laboratorium mikromontażu, aby ostatecznie przejść do Zakładu Systemów Optoelektronicznych. Zobaczyliśmy w praktyce technikę terahercową, jak również metody obrazowania i analizowania scen, oraz widzieliśmy wiele ciekawych kamer. Dowiedzieliśmy się również na temat metod wykrywania materiałów wybuchowych oraz szkodliwych substancji. Wśród osób czuwających nad sprawnym przebiegiem wizyty był również pan mjr dr inż. Dariusz Szabra.Na zakończenie wycieczki zaplanowano seminarium, które rozpoczął mjr dr inż. Jacek Wojtas z wykładem pt. “Optoelektroniczne sensory tlenków azotu”. Część seminaryjną w wykonaniu WAT zakończyła Pani mgr inż. Magdalena Gutkowska wykładem pt. “Łączność optyczna w otwartej przestrzeni”. W następnej kolejności referowali mgr inż. Konrad Nieradka w wykładzie pt. “Mikrodźwigniowe czujniki biochemiczne”, dzięki któremu zgromadzeni mogli zapoznać się z jedną dziedzin rozwijanych w Wydziałowym Zakładzie Metrologii Mikro- i Nanostruktur WEMiF PWr. Część seminaryjną zakończył mgr inż. Konrad Chabowski swoim wykładem pt. “Czujniki impedancyjne z elektrodami o strukturze palczastej na mikrobelkach krzemowych”, przybliżając zgromadzonym zagadnienia związane ze spektroskopią impedancyjną.
Część Muzealna
W ramach planu podróży przewidziano odwiedziny w Planetarium przy Centrum Nauki Kopernik oraz wizytę w Muzeum Techniki. W planetarium seans zakładał obejrzenie nocnego nieba nad Warszawą, a następnie film „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”, wykonany technikami wizualizacji trójwymiarowej. Studenci mogli posłuchać na temat konstelacji widocznych na jesiennym niebie, przy okazji odświeżając sobie greckie mity – tym razem zapisane w gwiazdach. Następnie obejrzano film traktujący o doborze naturalnym i teorii ewolucji. Film był utrzymany w konwencji popularnej, dostępnej dla wszystkich – dlatego też dowiedzieliśmy się odrobinę na temat biografii Karola Darwina, jego podróży po świecie oraz fascynacji botaniką. Dane nam było również zobaczyć wizualizację “Gry w życie”, czyli współczesnego symulatora do badań procesu ewolucji, oraz wizualizację “Drzewa Życia”, czyli wspólnego dla wszystkich gatunków drzewa genealogicznego. Film zakończył się przemyśleniami na temat natury człowieka oraz kierunku, w jakim zmierza proces ewolucyjny. Cały pokaz trwał około 45 minut.
Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Techniki. Wśród wielu pokazów obejrzeliśmy miedzy innymi wystawę o historii FSO na Żeraniu, historię mikrokomputerów, awiacji, motoryzacji, przyrządy górnicze, hutnicze, radiowe oraz historyczne sposoby na odtwarzanie i przechowywanie muzyki. Wystawą promowaną przez muzeum jest nowa ekspozycja, zawierająca w sobie przekrój produktów jak i historię pracowników Fabryki Samochodów Osobowych. Dzięki obszernym materiałom studenci zapoznali się z historią fabryki od czasów jej założenia, jak również z kluczowymi dla rozwoju fabryki produktami. Widzieliśmy pierwsze Warszawy, Polskie Fiaty, Polonezy oraz Syreny. Wystawa jest częścią obchodu jubileuszu 60-lecia powstania fabryki na Żeraniu. Zachowane w idealnym stanie eksponaty pozwalały poznać polską myśl techniczną. Ekspozycja dla uczczenia 150 rocznicy urodzin prof. Antoniego Xiężopolskiego pozwoliła zobaczyć projekty tego wybitnego konstruktora, oraz zadumać się nad zaawansowaniem stanu techniki w okresie międzywojennym. Widzieliśmy projekty lokomotyw jak i ekspozycje przybliżające studentom elektroniki i fizyki ciekawy świat mechaniki. Odwiedziliśmy również działające laboratorium “Ciekawa Fizyka”, gdzie byliśmy świadkami wielu prostych, acz efektownych doświadczeń fizycznych. Opisane doświadczenia traktowały o fundamentalnych prawach w fizyce i pokazywały, że nie tylko teoria ale również praktyka powinna stanowić integralną część procesu kształcenia młodych inżynierów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa na temat energii odnawialnej (również ze względu na zakres prac wydziału w dziedzinie fotowoltaiki) jak i historia astronautyki. Dość powiedzieć, że udało nam się zobaczyć pierwszego radzieckiego astronautę!
Bardzo ciekawa okazała się ekspozycja “Elektroniczne Techniki Obliczeniowe”. Mogliśmy zobaczyć komputery zaprojektowane przez Jacka Karpińskiego. Jego minikomputer, model K-202, wyprzedzał swoje czasy o dekadę. Widzieliśmy również historyczne ZX Spectrum, Commodore i Atari. Duże wrażenie zrobił na nas Analizator Równań Różniczkowych konstrukcji Leona Łukasiewicza. Fascynującym widokiem była pamięć ferrytowa, oraz pierwsze komputery osobiste produkcji IBM. Część studentów z zainteresowaniem oglądała również inne ekspozycje, w tym stare radia produkcji Elektrit, “Szklaną Panienkę” – czyli model ludzkiego ciała, bądź pierwsze modele pojazdów latających. Przekroje przez historyczne pojazdy motoryzacyjne, egzemplarze wielkich maszyn górniczych i modele kopalni, modele statków, pojazdów – wszystko to stanowi bezcenne dziedzictwo ludzkości. Jesteśmy szczęściarzami, że udało nam się zobaczyć tak ogromny przekrój tematów i to zgromadzony w jednym miejscu.
Relacja Macieja Rudka (V rok WEMiF)
(w opracowaniu)