17 września w budynku M-11 Politechniki Wrocławskiej odbył się Piknik Mikroelektroniczny organizowany w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Swoje stoisko miał tam również SSN SPENT. Wszyscy wystawcy rozlokowani byli w jednej z sal na parterze budynku. Uczestnicy wystawy mogli się z nami spotkać w godzinach od 9 do 15.
Tematem przewodnim wystawy było światło i jego percepcja. Pierwsze eksperymenty miały pokazać uczestnikom złożoność barwy białej, a także związek długości fali z odbieranym przez człowieka wrażeniem optycznym. Dzięki zjawisku rozszczepienia światła ukazano uczestnikom naturę światła białego, a z kolei przy pomocy regulowanej diody RGB można było stworzyć niemal dowolną barwę. Szczególnie ta druga atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Dla chętnych do dyspozycji oddano także spektrometr optyczny. Dalej uczestnicy mogli zobaczyć hologram uzyskany za pomocą wyświetlanego z tabletu obrazu oraz wykonanej ze szkła organicznego piramidki. Możliwym była również obserwacja pod mikroskopem drgań rezonatora kwarcowego oraz doświadczenie mylnego wrażenia ruchu z wykorzystaniem efektu stroboskopowego. Dodatkową atrakcją, mającą związek z astronomią, była także możliwość zapoznania się z ciekawszymi asteryzmami, czyli gwiazdami tworzącymi na niebie pewien wzór, dzięki wykorzystaniu specjalnego programu pozwalającego na obserwację sfery niebieskiej.
Wartym wspomnienia jest również wykład dr Sergiusza Pateli pt. „Światłowody dla opornych, wszystko czego chciałeś się dowiedzieć, ale bałeś się zapytać” prowadzony w ramach SNS Optoelektronika i Mikrosystemy którego jest opiekunem. Podczas zajęć dr Patela wraz z dr Anną Sankowską oraz mgr Karoliną Orłowską prezentowali spawanie światłowodów(!) a także wysokiej jakości sprzęt pozwalający ujarzmić światło tak, by przesłać za jego pomocą informacje.
Wystawa SSN SPENT w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przyciągnęła uwagę i wśród wielu atrakcji każdy mógł znaleźć coś szczególnie dla siebie interesującego. Pozwoliła także w ciekawy, bo eksperymentalny, sposób objaśnić niektóre aspekty nauki i zainteresowała nie tylko dorosłych ale i młodszych uczestników tego wydarzenia.
Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia są tutaj.
Członek SSN SPENT
Michał Lachawiec